Postupak kod smrtnog slučaja

Organizirajte pogreb


Smrt je neizbježna stvarnost s kojom se svi suočavamo u nekom trenutku života. Kada izgubimo osobu koja nam je bila vrlo bliska, to može često biti vrlo teško i emotivno vrijeme. Osim suočavanja s tugom i gubitkom, postoje i mnoge praktične stvari kojima se treba posvetiti u tim trenucima. 

Upravo ćete zato ovdje pronaći kratki vodič za korake koje možete poduzeti nakon smrtnog slučaja, radilo se o organizaciji sprovoda ili o obavještavanju ostatka rodbine.


Obratite se službama

Prvo što trebate učiniti u slučaju smrti je kontaktirati hitnu pomoć. Ovo je osobito važno ako osoba umre kod kuće ili na neočekivani način. Hitna služba će na mjesto nesreće poslati liječničkog vještaka koji će potvrditi smrt i utvrditi uzrok smrti. Ako se osoba nalazi u bolnici ili hospiciju, medicinsko osoblje će se pobrinuti za potrebne postupke.

Obveza je da se smrt koja se dogodi unutar boravišta prijavi bez odlaganja. Ljudi koji žive u istom naselju, članovi obitelji i susjedi moraju prijaviti smrt, ali ako je nema tko prijaviti, onda to treba napraviti bilo tko tko za to zna. 

Za početak postupka potrebno je nazvati hitnu pomoć (194) ili policiju (192), a oni će kontaktirati mrtvozornika. Mrtvozornik je odgovoran za pristup umrloj osobi, prikupljanje medicinske dokumentacije u slučaju da je umrla osoba bila bolesna te prikupljanje svih podataka o umrloj osobi za osmrtnicu, ukop i prijevoz. 

Nakon što se prikupe svi podaci, mrtvozornik će izdati dozvolu za ukop. Nadalje, obratite se ovlaštenom pogrebnom poduzeću, prijevozniku ili mrtvačnici (ako postoji, ponesite osobnu iskaznicu umrle osobe), te svu dokumentaciju vezanu uz prijavu smrti odnesite u matični ured radi dovršetka postupka upisa umrle osobe u maticu umrlih.

Ako netko umre u hrvatskoj zdravstvenoj ustanovi potrebno je poštivati sljedeći protokol: obavijestiti odjel na kojem je pacijent primljen, sve osobne podatke o umrloj osobi dati matičnom uredu, odjeću u kojoj će umrla osoba biti pokopana ostaviti na patologiji odjelu, a ne odjelu na kojem je osoba boravila, dogovorite prijevoz, zalihe i detalje o pogrebu s licenciranim pogrebnim poduzećem, pogrebnom tvrtkom ili mrtvačnicom ili kontaktirajte ovlašteno pogrebno poduzeće ili mrtvačnicu.


Obavijestite obitelj i prijatelje

Sljedeći korak je obavijestiti obitelj i prijatelje o smrti osobe. Ovo može biti vrlo težak zadatak, osobito ako je smrt bila neočekivana. Važno je odvojiti vrijeme da obavijestite obitelj i bliske prijatelje prije nego što se javno oglasite na društvenim mrežama ili na neki drugi način. 

Prioritet su članovi bliske obitelji pokojnika. Ako ste vi jedan od njih, znat ćete koristiti prave riječi kako biste blago priopćili ovu novost. Cilj je svima maksimalno olakšati nošenje sa gubitkom voljene osobe.


Kontaktirajte pogrebno poduzeće

Nakon što medicinski istražitelj potvrdi smrt, važno je kontaktirati pogrebno poduzeće kako bi se dogovorili za tijelo. Pogrebno poduzeće će se pobrinuti za prijevoz tijela, njegovu pripremu za ukop ili kremiranje te organiziranje pogrebne usluge.

Sljedeći korak je pribavljanje smrtovnice. Ovo je pravni dokument koji potvrđuje uzrok smrti i potreban je za mnoge svrhe, uključujući rješavanje imovine osobe. Pogrebno poduzeće može pomoći pri dobivanju smrtovnice.

Postupak kod smrtnog slučaja


Organizirajte pogreb

Organizacija pogreba može biti vrlo osobna odluka i može ovisiti o željama pokojnika i njegove obitelji. Pogrebno poduzeće može pomoći pri odabiru urne ili kovčega, odabiru mjesta za ukop ili kremaciju i organiziranju pogrebne usluge. Važno je odvojiti vrijeme za planiranje usluge i učiniti ovo iskustvo značajnim za sve one koji su bili bliski pokojniku.

Nakon ovoga, potrebno je suočiti se sa ostalim “administrativnim” koracima. Trebate obavijestiti financijske institucije i državne agencije o smrti osobe. To uključuje banke, kartičarske kuće te druge ustanove ako to već niste napravili. To će pomoći u sprječavanju krađe identiteta i osigurati da se svi nepodmireni dugovi ili beneficije riješe.

Ako je osoba imala oporuku, važno je riješiti svu imovinu prema njezinim željama. To može uključivati prodaju imovine, otplatu dugova i raspodjelu imovine nasljednicima. Ako nije bilo oporuke, imanje će se riješiti prema državnim zakonima.

Suočavanje sa smrću voljene osobe je definitivno jako potresno i iscrpljujuće iskustvo. Iako nije lako, potrebno je poduzeti sve korake kako bi se osiguralo da se stvari vezane za pokojnika zbrinu i da se njegove želje poštuju. Slijedeći gore opisanu proceduru, možete učiniti proces koliko je moguće podnošljivim i jednostavnim. Ne zaboravite odvojiti vrijeme za tugovanje i potražiti podršku obitelji i prijatelja tijekom ovog teškog razdoblja.


Povezani članci