Kako saznati gdje je pokojnik imao otvorene račune u bankama?

gubitak voljene osobe

 

Kada netko premine, uobičajeno je da se njegova imovina, uključujući sve otvorene bankovne račune, podijeli njegovim nasljednicima. Međutim, može biti teško utvrditi gdje je preminuli imao otvorene bankovne račune, pogotovo ako za sobom nije ostavio nikakvu dokumentaciju. 

Možda odnosi u obitelji nisu bili najbolji, ili jednostavno nitko nije živio u blizini pokojnika, a sve to može Vam otežati situaciju. U ovom članku naći ćete nekoliko koraka koje možete poduzeti kako biste saznali gdje je preminuli imao otvorene bankovne račune.

U bazi podataka za osmrtnice uvijek lako možete pretražiti sve pokojnike prema županijama, groblju, imenu, prezimenu i drugim kriterijima. 


Koraci koje možete poduzeti

Gubitak voljene osobe težak je za svakoga, a u svemu tome čeka Vas more administrativnih stvari koje valja obaviti vezano za pokojnikovu smrt. Kako bismo Vam barem malo pomogli, u nastavku ćete pronaći smjernice koje Vam mogu pomoći u pronalasku otvorenih računa u bankama koje je imao pokojnik.

Provjerite pokojnikovu poštu: Ako imate pristup pokojnikovoj pošti, potražite bankovne izvode ili drugu korespondenciju financijskih institucija. Ovo Vam može dati ideju o tome koje su banke koristili. Ovo vrijedi i za pristup e-pošti, koja u današnje vrijeme lako otkriva sve ove informacije. 

Potražite račune: Provjerite osobne stvari pokojnika, uključujući sve račune koje je možda imao. Naziv i adresa banke u kojoj su računi plaćeni možda će Vam pomoći doći do odgovora.

Obratite se pokojnikovom financijskom savjetniku: Ako je pokojnik imao financijskog savjetnika, on bi Vam mogao dati informacije o pokojnikovim bankovnim računima. Oni također mogu imati pristup dokumentima koji vam mogu pomoći da utvrdite koje je banke koristio preminuli. 

Provjerite porezne prijave preminule osobe: Porezne prijave mogu vam dati mnogo informacija o financijskim aktivnostima preminule osobe, uključujući sve bankovne račune koje je možda imala. 

Provjerite kod poslodavca preminule osobe: Ako je preminula osoba bila zaposlena, njen poslodavac može imati informacije o svim izravnim depozitnim računima ili drugim računima koje je otvorio preko tvrtke, ili na koje mu je bila isplaćivana naknada za rad. 

Provjerite sa socijalnim osiguranjem: Ako je preminuli primao beneficije socijalnog osiguranja, administracija socijalnog osiguranja može imati informacije o svim izravnim depozitnim računima postavljenim za te beneficije.

Obratite se bankama preminulog: Ako ste identificirali jednu ili više banaka u kojima je preminuli mogao potencijalno imati račune, kontaktirajte ih izravno. Možda Vam mogu dati informacije o tome je li preminuli imao račune kod njih i kako pristupiti tim računima.

Koristite uslugu pretraživanja: Dostupne su usluge koje Vam mogu pomoći da pronađete bankovne račune preminulih osoba. Ove usluge obično naplaćuju naknadu, ali mogu biti od pomoći ako imate poteškoća s lociranjem računa sami.

Ako ste iscrpili sve druge mogućnosti i još uvijek ne možete pronaći nikakve informacije o bankovnim računima preminulog, provjerite s državnim uredom za imovinu u državi u kojoj je preminuli živio. Takvi uredi mogu imati informacije o bankovnim računima koji su bili neaktivni određeno razdoblje i predani su državi.

Zaključno, otkrivanje gdje je preminula osoba imala otvorene bankovne račune može biti težak zadatak. Međutim, ako slijedite ove korake i budete uporni, možda ćete moći identificirati banke u kojima je preminuli imao račune i pristupiti tim računima za distribuciju njihovim nasljednicima.

provjerite bankovne račune


Komunikacija s bankom

Ako ste uspjeli pronaći informacije o banci u kojoj je pokojnik imao otvoren račun, morate znati što je potrebno kako biste započeli komunikaciju s bankom i kakve Vas situacije mogu čekati.

Kada se utvrdi da je klijent preminuo, od banke se očekuje da informacije o poslovnom odnosu prezentira samo sudu nadležnom za ostavinski postupak, javnom bilježniku imenovanom od strane gore navedenog suda i odnosnom nasljedniku, prema važećem Rješenju o nasljeđivanju. 

Da bi se proces pokrenuo, osoba najčešće mora u poslovnici banke predočiti smrtovnicu, izvadak iz matične knjige umrlih ili pravomoćnu sudsku odluku o proglašenju nestale osobe umrlom.

Banka će potom pokrenuti interni postupak gašenja svih računa preminulog, temeljem pravomoćnog Rješenja o nasljeđivanju dostavljenog od strane nasljednika. Osim Rješenja, nasljednici trebaju predočiti i dodatne ugovorne dokumente koji se odnose na ostavitelja: ugovore o oročenju, sef, transakcijski račun, dodatke ugovorima, bankovne kartice ili štednu knjižicu.

Rješenje mora biti pravomoćno kako bi banka mogla po njemu postupati, pa ako to nije slučaj, nasljednik se treba obratiti sudu ili javnom bilježniku nadležnom za ostavinski postupak, kako bi dobio potvrdu pravomoćnosti. Također je moguće da nasljednik odredi zastupnika za podnošenje zahtjeva za postupanje banke. 

Postoje razni uvjeti i pravila u rukovanju s računima pokojnika, a najbolje ih je detaljno pročitati kod nadležne banke kako biste bili sigurni da se odnose na Vaš slučaj. 

Povezani članci